Tel. +48 58 661 84 14 | +48 600 386 162 | +48 698 766 189

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

Leczenie próchnicy i wypełnienia ubytków
pochodzenia próchnicowego i niepróchnicowego
Endodoncja i leczenie nadwrażliwości

Zobacz szczegółyUmów wizytę

Próchnica i wypełnienia ubytków

Głównym problemem, którym zajmuje się stomatologia zachowawcza jest próchnica. Jej rozwój rozpoczyna się od drobnych plamek, które nieleczone przekształcają się w ubytki twardych tkanek zęba, a nawet uszkodzenia wewnętrznej tkanki zęba, czyli miazgi.

Próchnica jest chorobą zakaźną, wywołaną przez mikroorganizmy próchnicotwórcze. Charakteryzuje się demineralizacją, odwapnieniem tkanek zęba, proteolizą podłoża organicznego. Bakterie, znajdujące się w płytce nazębnej, przekształcają dostarczane w pożywieniu cukry w kwasy, które wypłukują minerały ze szkliwa.

Stosujemy:

 • fluoryzację – zabieg, w czasie którego w szkliwo, w plamy próchnicowe wcieramy preparaty fluorowe, powodujące remineralizację szkliwa,
 • mechaniczne opracowanie zęba – czyli usunięcie próchnicy i wypełnienie zęba specjalnymi materiałami; efekt leczenia uzyskujemy dzięki zastosowaniu materiałów światłoutwardzalnych renomowanych firm, które umożliwiają uzyskanie dużej szczelności wypełnienia.

Stomatologia zachowawcza zajmuje się również wypełnieniem zębów materiałami światłoutwardzalnymi objętych erozją szkliwa oraz zębiny, czyli ubytkiem tkanek, najczęściej w okolicy szyjki zęba, niepróchnicowego pochodzenia.

Leczenie endodontyczne

Polega na usunięciu z komory i kanałów korzeniowych zęba zainfekowanej lub martwej miazgi, mechanicznym poszerzeniu i odkażeniu kanałów oraz szczelnym ich wypełnieniu biokompatybilnym materiałem. Zabieg wykonuje się na 1-2 wizytach.

Podstawową metodą diagnostyczną w naszym gabinecie jest radiowizjografia. Cyfrowe zdjęcia rentgenowskie pozwalają na zmniejszenie dawki i skrócenie czasu ekspozycji pacjenta na promieniowanie.

System kanałów korzeniowych leczymy specjalnymi narzędziami ze stopów niklowo-tytanowych. Pozwalają one na dokładne oczyszczenie i wypełnienie nawet krętych i wąskich kanałów. Szczególnie ważne jest w leczeniu endodontycznym zachowanie dokładności i sterylności. Najczęściej stosowanym przez nas materiałem do wypełnień jest gutaperka wraz z pastami uszczelniającymi. Po podgrzaniu rozkłada się ona równomiernie w kanale i kanałach bocznych.

W leczeniu kanałowym często stosujemy mikroskop, gdyż znalezienie mikrostruktur wewnątrz zęba i określenie przebiegu systemów korzeniowych możliwe jest jedynie w powiększeniu. Mikroskop wykorzystujemy w leczeniu kanałów zobliterowanych lub ze złamanym narzędziem. Koferdam izoluje leczony ząb od śliny, która przenosi bakterie.

Nadwrażliwość

Pojawia się, gdy dochodzi do utraty szkliwa, odsłonięcia kanalików zębinowych lub obnażenia korzenia zęba. Kanaliki zębinowe, zawierające płyn kanalikowy, łączą się z ośrodkiem nerwowym, znajdującym się w miazdze, dochodzi do odczucia bólu.

Przyczyny:

 • stosowanie twardych szczoteczek,
 • niewłaściwe techniki szczotkowania,
 • kamień nazębny,
 • przeciążenie spowodowane wadami zgryzu,
 • zapalanie dziąseł.

Leczenie

Leczenie nadwrażliwości szyjek jest indywidualne. Polega na zastosowaniu preparatów zamykających kanaliki zębinowe lub przerwaniu przewodnictwa bodźców. Przy większych ubytkach tkanek twardych stosuje się uzupełnienie materiałem kompozytowym.

Szczegółowe informacje o zabiegach. Cennik

Zabiegi z kwasem hialuronowym i mezoterapia

Zabiegi z kwasem hialuronowym (HA)

Jest naturalnym składnikiem naszego organizmu. Przyłącza ogromne ilości wody, jest w stanie związać od 1000 do 4000 razy więcej wody niż wynosi jego masa. Liczne łańcuchy HA przeplatają się i krzyżują wzajemnie tworząc w ten sposób roztwór o dużej elastyczności i lepkości, nadając skórze spójność i elastyczność. HA wraz z kolagenem i elastyną odpowiada za wygląd skóry. Iniekcje z HA stosuje się do wypełniania zmarszczek.

 

PRZECIWSKAZANIA I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Przeciwskazania do stosowania wypełniaczy (kwasu hialuronowego):

 1. ciąża, karmienie piersią,
 2. choroby o podłożu autoimmunologicznym,
 3. skłonność do powstawania blizn przerostowych i keloidów,
 4. stany zapalne skóry, opryszczka, trądzik,
 5. nadwrażliwość na kwas hialuronowy lub składniki preparatu,
 6. planowana wzmożona aktywność pacjenta w ciągu najbliższych 72 godzin.

Wśród reakcji niepożądanych są: zaczerwienie, obrzęk, ból, świąd, zasinienie oraz tkliwość w miejscu podania wypełniacza. Te objawy, jako łagodne lub średnio nasilone, ustępują po kilku dniach od zabiegu.

U niektórych pacjentów mogą wystąpić grudki, utrzymujące się kilka miesięcy, sporadycznie obrzęk pod postacią zgrubienia, trwający kilka tygodni, reakcja alergiczna (obrzęk lub stwardnienie w obszarze podania wypełniacza). Wymienione działania mogą pojawić się po kilku dniach jak i tygodniach od zabiegu.

Bardzo rzadko może wystąpić przemieszczenie substancji wypełniającej. Obserwuje się utrwalenie stwardnień, szarawych przebarwień w miejscu podania wypełniacza, które mogą utrzymywać się kilka miesięcy, zwykle jednak ustępują z czasem. Sporadycznie, w miejscu podania wypełniaczy tworzą się ziarniaki, torbiele, strupy i martwica tkanek, które ustępują pozostawiając niewielkie blizny. Trwałość zabiegu utrzymuje się zależnie od rodzaju skóry, obszaru, techniki wykonywanego zabiegu, rodzaju zastosowanego preparatu – od 8 do 18 miesięcy.

Rodzaj skóry, tryb życia, aktywność mięśni, to czynniki, które mają bezpośredni wpływ na trwałość zabiegów. Dodatkowe zabiegi uzupełniające sprzyjają utrzymaniu się pożądanych efektów korekcji. Efekt zabiegu może nieznacznie odbiegać od zakresu określanego przed wykonaniem zabiegu, co wynika z okoliczności niemożliwych do przewidzenia przed rozpoczęciem zabiegu.

WSKAZANIA PO ZABIEGU

 1. Spożywać dużą ilość wody (1,5 l dziennie przez 72 godz.).
 2. Po zabiegu nie korzystać z basenu przez co najmniej 48 godz.
 3. Nie stosować, na skórę objętą zabiegiem, preparatów do makijażu, kremów leczniczych, maści.
 4. Unikać słońca, nie korzystać z solarium, sauny.
 5. Zdecydowanie unikać wysiłku fizycznego (co najmniej 48 godz. po zabiegu).
 6. Nie schładzać miejsc objętych zabiegiem.
 7. Jeśli nie zalecono inaczej, nie dotykać miejsc objętych zabiegiem.

Zabiegi z BOTOX’em, AZZALURE

Toksyna botulinowa pozwala zmniejszyć nadmierną aktywność mięśni mimicznych, hamuje przewodnictwo impulsów nerwowych, które prowokują napinanie mięśni. Brak impulsu powoduje rozluźnienie odpowiednich mięśni i w ten sposób hamuje powstawanie zmarszczek mimicznych.

 

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE I KOMPLIKACJE

Ogólnie, stosowanie preparatów zawierających toksynę botulinową nie powoduje komplikacji. W przypadku zabiegów dotyczących wybranych mięśni, mogą jednak wystąpić działania niepożądane, takie jak: zmęczenie, ogólnogrypopodobne poczucie bycia chorym, bóle w punkcie wkłucia.

Ponadto mogą wystąpić:

 • niepożądane otępienie sąsiadujących mięśni,
 • przejściowe opadanie powieki górnej (ptoza) lub brwi,
 • przejściowe zaburzenie widzenia (widzenie podwójne),
 • opuchlizna i zaczerwienienie tkanek,
 • reakcje alergiczne,
 • suchość w ustach,
 • nadmiernie osłabienie ostrzykiwanych mięśni.

Zakres i częstotliwość występowania efektów niepożądanych różnią się znacznie w zależności od dawki, miejsca iniekcji, typu preparatu. Niepożądane działanie toksyny botulinowej jest całkowicie odwracalne, nie pozostają żadne trwałe uszkodzenia.

PRZECIWSKAZANIA:

 • określone schorzenia nerwów mięśni,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • alergie na toksynę botulinową lub składniki stosowanego preparatu,
 • zapalenia w okolicy objętej zabiegiem,
 • przyjmowanie określonych leków,
 • ciąża lub karmienie piersią.

 

Efekt zabiegu i jego trwałość

Pierwsze efekty widoczne są po 2-10 dniach. Maksymalny efekt jest po dwóch tygodniach. Efekt utrzymuje się około trzech miesięcy. W przypadku bruksizmu, botulinę podajemy co 6-12 miesięcy. Czasami konieczne jest zastosowanie dodatkowych ostrzyknięć, ponieważ pierwotna dawka okazała się zbyt mała i efekt jest niezadowalający. Bardzo rzadko efekt może nie wystąpić.

 

WSKAZANIA PO ZABIEGU

W pierwszych godzinach nie należy się kłaść, nie powinno się masować skóry głowy i nagrzewać miejsc objętych zabiegiem. Przez kilka godzin unikać ekspozycji na słońce, wizyt w solarium, saunie. W ciągu co najmniej 24 godzin po zabiegu nie zaleca się alkoholu.

WordPress Data Table Plugin

Skorzystaj z atrakcyjnej oferty