Zabiegi z BOTOX’em, AZZALURE
oraz korekcji konturów twarzy
z wykorzystaniem toksyny botulinowej
(Botox’u, Azzalure)
Zabiegi z BOTOX’em, AZZALURE
Toksyna botulinowa pozwala zmniejszyć nadmierną aktywność mięśni mimicznych, hamuje przewodnictwo impulsów nerwowych, które prowokują napinanie mięśni. Brak impulsu powoduje rozluźnienie odpowiednich mięśni i w ten sposób hamuje powstawanie zmarszczek mimicznych. W taki sposób likwidujemy:
- „kurze łapki”, zmarszczki powieki dolnej,
- zmarszczki poziome czoła, opadanie brwi,
- „zmarszczki gniewu”,
- zmarszczki nosa, wargi górnej i dolnej,
- „uśmiech dziąsłowy”,
- linie marionetki,
- rzadziej likwidujemy zmarszczki szyi, grudki na brodzie czy opadanie kącików ust.
Leczymy:
- bruksizm, czyli nadmierną aktywność mięśni żwaczy, co skutkuje zgrzytaniem, zaciskaniem zębów i ich starciem, przeciążeniami, pęknięciami, nadwrażliwością; podanie botuliny osłabia nadczynność mięśni, zmniejsza to lub likwiduje bóle głowy, skroni, okolicy uszu i stawu skroniowo-żuchwowego, poprawia jakość snu,
- nadpotliwość dłoni i stóp.
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE I KOMPLIKACJE
Ogólnie, stosowanie preparatów zawierających toksynę botulinową nie powoduje komplikacji. W przypadku zabiegów dotyczących wybranych mięśni, mogą jednak wystąpić działania niepożądane, takie jak: zmęczenie, ogólnogrypopodobne poczucie bycia chorym, bóle w punkcie wkłucia.
Ponadto mogą wystąpić:
- niepożądane otępienie sąsiadujących mięśni,
- przejściowe opadanie powieki górnej (ptoza) lub brwi,
- przejściowe zaburzenie widzenia (widzenie podwójne),
- opuchlizna i zaczerwienienie tkanek,
- reakcje alergiczne,
- suchość w ustach,
- nadmiernie osłabienie ostrzykiwanych mięśni.
Zakres i częstotliwość występowania efektów niepożądanych różnią się znacznie w zależności od dawki, miejsca iniekcji, typu preparatu. Niepożądane działanie toksyny botulinowej jest całkowicie odwracalne, nie pozostają żadne trwałe uszkodzenia.
PRZECIWSKAZANIA:
- określone schorzenia nerwów mięśni,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- alergie na toksynę botulinową lub składniki stosowanego preparatu,
- zapalenia w okolicy objętej zabiegiem,
- przyjmowanie określonych leków,
- ciąża lub karmienie piersią.
Efekt zabiegu i jego trwałość
Pierwsze efekty widoczne są po 2-10 dniach. Maksymalny efekt jest po dwóch tygodniach. Efekt utrzymuje się około trzech miesięcy. W przypadku bruksizmu, botulinę podajemy co 6-12 miesięcy. Czasami konieczne jest zastosowanie dodatkowych ostrzyknięć, ponieważ pierwotna dawka okazała się zbyt mała i efekt jest niezadowalający. Bardzo rzadko efekt może nie wystąpić.
WSKAZANIA PO ZABIEGU
W pierwszych godzinach nie należy się kłaść, głowę należy trzymać w górze około 4 godzin. Ostrzykiwane miejsce należy intensywnie napinać, np. marszczyć czoło, ale nie powinno się masować skóry. Przez kilka godzin unikać ekspozycji na słońce, wizyt w solarium, saunie. W ciągu co najmniej 24 godzin po zabiegu nie zaleca się alkoholu.