Tel. +48 58 661 84 14 | +48 600 386 162 | +48 698 766 189

Implanty


 

Są idealnym rozwiązaniem przy pojedynczych i dużych brakach zębowych, a nawet w przypadkach bezzębnych.

Etapy leczenia implantologicznego:
1.diagnostyka – rentgen panoramiczny, rentgen TK 3D,
2.dobranie implantu,
3.implantologia,
4.odbudowa protetyczna.

W skład implantu wchodzą:
– implant
– tytanowa śruba zrośnięta z kością, łącznik
– przykręcany do implantu pozwala zamocować koronę, korona protetyczna – zamocowana na łączniku przymocowanym do implantu.

Wybierając system implantologiczny należy brać pod uwagę: -jakość, na którą składają się:
– minimalny zanik kości przy implancie,
– przewidywalność zrośnięcia z kością,
– trwałość elementów tytanowych,
– dostępność części w odległym czasie.

W przypadku małej ilości kości wykonujemy zaawansowane techniki zabiegowe z zakresu regeneracji kości, to jest:
– podniesienie dna zatoki szczękowej, – regeneracja kostna z użyciem biomateriałów.

 

 Korony i mosty


 

Korony protetyczne umożliwiają odbudowę bardzo zniszczonych zębów, poprawę estetyki przebarwionych i nieprawidłowo ukształtowanych zębów. Wykonane są z porcelany na precyzyjnej podbudowie ze stopów stali, złota, tlenku cyrkonu lub ceramiki. Szczelność przylegania, do czego przywiązujemy szczególną uwagę, jest czynnikiem decydującym o trwałości koron. Wytrzymała podbudowa umieszczona na oszlifowanym zębie jest całkowicie niewidoczna dzięki dokładnemu pokryciu porcelaną, co daje idealny wygląd w okolicy szyjki zęba.

Korony

Stosujemy w naszej praktyce korony:
– z czystej ceramiki, kiedy kolor zęba pod koroną jest naturalny,
– korony cyrkonowe na czapeczce z tlenku cyrkonu nakładamy ceramikę o dobranym kolorze dla danego pacjenta; technologia wymaga zastosowania frezarek komputerowych i skanerów,
– korony metalowo-ceramiczne – najlepsze metale to stopy metali szlachetnych, o wysokiej zawartości złota, ale stosujemy też stopy nieszlachetne (chromowo-kobaltowe); unikamy zawartości niklu ze względu na możliwość wystąpienia uczulenia.

Mosty

Mosty zaliczane są do stałych uzupełnień protetycznych, mających na celu zaopatrzenia luk(i) w łuku zębowym. Most składa się z koron protetycznych, osadzonych na zębach filarowych połączonych przęsłem, które odbudowuje brakujące zęby.

W praktyce stosujemy:
– mosty z czystej ceramiki, dla niewielkich luk,
– mosty cyrkonowe – na czapeczce z tlenku cyrkonu nakładamy ceramikę o dobranym kolorze dla danego pacjenta; technologia wymaga zastosowania frezarek komputerowych i skanerów,
– mosty metalowo-ceramiczne – najlepsze metale to stopy metali szlachetnych o wysokiej zawartości złota, ale stosujemy też stopy nieszlachetne (chromowo-kobaltowe); unikamy zawartości niklu ze względu na możliwość wystąpienia uczulenia,
– mosty adhezyjne – bez konieczności szlifowania zębów sąsiednich, brakujące zęby są odbudowane przy użyciu materiału kompozytowego i przytwierdzeniu do powierzchni zębów sąsiednich za pomocą wytrzymałego i trwałego włókna szklanego. 

 

 Wkłady koronowo-korzeniowe


 

Zęby, po leczeniu kanałowym, ze znaczną utratą tkanek twardych, wymagają zaopatrzenia przed osadzeniem korony lub mostu wkładem koronowo – korzeniowym. Są najczęściej wykonywane ze stopu metali nieszlachetnych, tlenku cyrkonu bądź złota. Mogą być też wykonywane z kompozytu, ceramiki, zapewnia to idealny efekt kosmetyczny, porównywalną przezierność jak naturalnego zęba.

Wkład koronowo – korzeniowy dopasowujemy do kształtu pozostałości korzenia, uzyskując maksymalną wytrzymałość konstrukcji i optymalizację kształtu. Część korzeniowa wkładu odpowiada za wzmocnienie struktury korzenia i przeniesienie sił na tkanki korzenia. Część koronowa jest filarem potrzebnym do osadzenia korony czy mostu.

 

 Inlay onlay


 

Są to inaczej korony częściowe.

Uzupełnienie wewnątrz koronowe nazywane jest wkładem lub nakładem jeśli odbudowuje jeden lub więcej guzków powierzchni żującej. Metoda ta pozwala na idealne odtworzenie kształtów anatomicznych zębów i jego punktów stycznych. Inlay onlay może być odlany z metalu, najczęściej jest to złoto, ze względu na jego właściwości bakteriostatyczne.

Do estetycznych materiałów, z których Inlay onlay jest wykonywany, należy kompozyt i znacznie od niego trwalsza, odlewana bądź tłoczona pod ciśnieniem, porcelana.

 

 Protezy


 

Protezy osiadające stosowane są w przypadku bezzębia lub rozległych braków w uzębieniu. Wykonywane są z tworzywa akrylowego.

Protezy szkieletowe – są to ruchome protezy nieosiadające, dzięki specjalnej konstrukcji podparć proteza opiera się nie tylko na wyrostku zębodołowym, ale również na własnych zębach. Protezę stanowi metalowa baza (szkielet) i elementy akrylowe odbudowujące brakujące zęby. Elementami utrzymującymi protezę są klamry.

Ze względu na nieestetyczny wygląd klamr, są one zastępowane mocowaniami zintegrowanymi z koronami, takimi jak: zasuwy , zatrzaski, korony teleskopowe. Konieczne w tym wypadku jest oszlifowanie zębów sąsiadujących z protezą.

Protezy typu overdenture – są to podparte uzupełnienia protetyczne, pokrywające w całości korzeń lub korzenie zębów, na których zainstalowany jest system zatrzasków (najczęściej kulkowych); jest to proteza estetyczna, chroniąca wyrostki zębowe przed zanikaniem.

 Wybielanie zębów


 

Wybielanie zębów poprzedza wizyta konsultacyjna, podczas której przeprowadzamy wywiad, sprawdzamy stan jamy ustnej. Zdrowe zęby i dziąsła to warunek konieczny do wybielania.

Metody wybielania:

1.  system wybielania domowego, stosowany przez pacjenta w domu, pod kontrolą lekarza; w zależności od stężenia preparatu, wybielanie może być nocne lub dzienne; pierwszym etapem jest pobranie wycisków w celu wykonania indywidulanych szyn do wybielania; pacjent otrzymuje żel do wybielania i instrukcję, czas kuracji od 7 do 14 dni,

2. metoda gabinetowa – z zastosowaniem lampy Beyond, jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii wykorzystującej zimne światło, które aktywuje żel wybielający przyspieszając efekt wybielania; czas zabiegu 30-60 minut,

3. wybielanie zębów martwych – preparat wybielający aplikowany jest do środka zęba w zależności od przebarwienia na 2-4 wizytach w kilkudniowych odstępach.

Po wybielaniu należy unikać pokarmów i płynów barwiących minimum 2 dni, nie stosować past z fluorem.

Próchnica jest chorobą zakaźną, wywołaną przez mikroorganizmy próchnicotwórcze. Charakteryzuje się demineralizacją, odwapnieniem tkanek zęba, proteolizą podłoża organicznego. Bakterie, znajdujące się w płytce nazębnej, przekształcają dostarczane w pożywieniu cukry w kwasy, które wypłukują minerały ze szkliwa.

Stosujemy:

 • fluoryzację – zabieg, w czasie którego w szkliwo, w plamy próchnicowe wcieramy preparaty fluorowe, powodujące remineralizację szkliwa,
 • mechaniczne opracowanie zęba – czyli usunięcie próchnicy i wypełnienie zęba specjalnymi materiałami; efekt leczenia uzyskujemy dzięki zastosowaniu materiałów światłoutwardzalnych renomowanych firm, które umożliwiają uzyskanie dużej szczelności wypełnienia.

 

Stomatologia zachowawcza zajmuje się również wypełnieniem zębów materiałami światłoutwardzalnymi objętych erozją szkliwa oraz zębiny, czyli ubytkiem tkanek, najczęściej w okolicy szyjki zęba, niepróchnicowego pochodzenia.

 

 Licówki porcelanowe i kompozytowe


 

Licówki porcelanowe (ceramiczne) są to uzupełnienia pełnoceramiczne, odbudowujące licową powierzchnię zęba. Wykonywane są ze względów estetycznych, umożliwiają uzyskanie równych, o odpowiednim kolorze, naturalnej przezierności zębów. Są bardzo cienkie, delikatne (grubość od 0,4 mm), dlatego wymagają ustabilizowanych warunków zgryzowych.

WSKAZANIA:

 • zmiana koloru, kształtów zębów,
 • zęby z diastemą,
 • zęby starte.

Zęby z mocno zniszczoną tkanką zęba wymagają zaopatrzenia koroną.

Licówki kompozytowe są znacznie mniej trwałe od licówek ceramicznych. Jest to uzupełnienie zębów ze względów estetycznych. Polega na nałożeniu cienkiej warstwy kompozytu o najwyższych walorach estetycznych i trwałości na powierzchnię licową zęba.

 Próchnica i wypełnienia ubytków


 

Głównym problemem, którym zajmuje się stomatologia zachowawcza jest próchnica. Jej rozwój rozpoczyna się od drobnych plamek, które nieleczone przekształcają się w ubytki twardych tkanek zęba, a nawet uszkodzenia wewnętrznej tkanki zęba, czyli miazgi.

Próchnica jest chorobą zakaźną, wywołaną przez mikroorganizmy próchnicotwórcze. Charakteryzuje się demineralizacją, odwapnieniem tkanek zęba, proteolizą podłoża organicznego. Bakterie, znajdujące się w płytce nazębnej, przekształcają dostarczane w pożywieniu cukry w kwasy, które wypłukują minerały ze szkliwa.

Stosujemy:

 • fluoryzację – zabieg, w czasie którego w szkliwo, w plamy próchnicowe wcieramy preparaty fluorowe, powodujące remineralizację szkliwa,
 • mechaniczne opracowanie zęba – czyli usunięcie próchnicy i wypełnienie zęba specjalnymi materiałami; efekt leczenia uzyskujemy dzięki zastosowaniu materiałów światłoutwardzalnych renomowanych firm, które umożliwiają uzyskanie dużej szczelności wypełnienia.

Stomatologia zachowawcza zajmuje się również wypełnieniem zębów materiałami światłoutwardzalnymi objętych erozją szkliwa oraz zębiny, czyli ubytkiem tkanek, najczęściej w okolicy szyjki zęba, niepróchnicowego pochodzenia.

 

 Leczenie endodontyczne


 

Polega na usunięciu z komory i kanałów korzeniowych zęba zainfekowanej lub martwej miazgi, mechanicznym poszerzeniu i odkażeniu kanałów oraz szczelnym ich wypełnieniu biokompatybilnym materiałem. Zabieg wykonuje się na 1-2 wizytach.

Podstawową metodą diagnostyczną w naszym gabinecie jest radiowizjografia. Cyfrowe zdjęcia rentgenowskie pozwalają na zmniejszenie dawki i skrócenie czasu ekspozycji pacjenta na promieniowanie.

System kanałów korzeniowych leczymy specjalnymi narzędziami ze stopów niklowo-tytanowych. Pozwalają one na dokładne oczyszczenie i wypełnienie nawet krętych i wąskich kanałów. Szczególnie ważne jest w leczeniu endodontycznym zachowanie dokładności i sterylności. Najczęściej stosowanym przez nas materiałem do wypełnień jest gutaperka wraz z pastami uszczelniającymi. Po podgrzaniu rozkłada się ona równomiernie w kanale i kanałach bocznych.

W leczeniu kanałowym często stosujemy mikroskop, gdyż znalezienie mikrostruktur wewnątrz zęba i określenie przebiegu systemów korzeniowych możliwe jest jedynie w powiększeniu. Mikroskop wykorzystujemy w leczeniu kanałów zobliterowanych lub ze złamanym narzędziem. Koferdam izoluje leczony ząb od śliny, która przenosi bakterie.

 

 Nadwrażliwość


 

Pojawia się, gdy dochodzi do utraty szkliwa, odsłonięcia kanalików zębinowych lub obnażenia korzenia zęba. Kanaliki zębinowe, zawierające płyn kanalikowy, łączą się z ośrodkiem nerwowym, znajdującym się w miazdze, dochodzi do odczucia bólu.

Przyczyny:

 • stosowanie twardych szczoteczek,
 • niewłaściwe techniki szczotkowania,
 • kamień nazębny,
 • przeciążenie spowodowane wadami zgryzu,
 • zapalanie dziąseł.

Leczenie

Leczenie nadwrażliwości szyjek jest indywidualne. Polega na zastosowaniu preparatów zamykających kanaliki zębinowe lub przerwaniu przewodnictwa bodźców. Przy większych ubytkach tkanek twardych stosuje się uzupełnienie materiałem kompozytowym.

 Profilaktyka i periodontologia


 

Czyszczenie zębów z kamienia i osadów

Skaling nad- i poddziąsłowy polega na usunięciu twardych złogów nazębnych z powierzchni korony korzenia zęba za pomocą urządzeń ultradźwiękowych zwanych skalerami. Stosowane przez nas skalery są bezpieczne i pozwalają na szybkie oczyszczenie powierzchni zęba. Zabieg ten może być wykonany w znieczuleniu.

Każdy skaling kończy się polerowaniem powierzchni za pomocą piaskarki bądź szczoteczek z pasta polerską. Usuwamy w ten sposób osad i polerujemy powierzchnie zębów, by uzyskać gładką powierzchnię i zapobiec ponownemu odkładaniu się kamienia. Po oczyszczaniu korzystny jest zabieg fluoryzacji, aby zabezpieczyć zęby przed próchnicą i nadwrażliwością.

W chorobach przyzębia występuje często ruchomość zębów, aby zapobiec ich przesuwaniu i wyważaniu stosuje się szynowanie zębów. Stosujemy system szynowania w postaci włókien szklanych (Fiber Split, Ever Stick), w połączeniu z materiałem kompozytowym.

 Leczenie bruksizmu


 

Bruksizm to nadmierne naciskanie i zgrzytanie zębami. Zbyt silnie kurczący się mięsień żwacz powoduje zaciskanie zębów, co skutkuje ich starciem, przeciążeniami, pęknięciami i nadwrażliwością.

Leczymy to płytka relaksacyjną, a gdy jest to niewystarczające stosujemy toksynę botulinową. Ma ona za zadanie osłabić nadczynność mięśnia. Zmniejsza to lub likwiduje bóle głowy, skroni, okolic uszu, stawu skroniowo-żuchwowego, poprawia się jakość snu. Iniekcje wykonuje się co 6-9 miesięcy.

WordPress Data Table Plugin

WordPress Data Table Plugin

Medycyna estetyczna

Masz pytania?

Tel. +48 58 661 84 14

Tel. +48 600 386 162

Tel. +48 698 766 189